SHIMANO 20 ZODIAS Casting, Baitcast Fishing Rod 2.03m / 4g – 12g
196,16$
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 2.03meters
Casting Weight: 4-12gram
Weight: 97gram
Parts: 1, rings: 10
Transport Length: 175centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly staggered selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
The carbon monocoque (known from Poison Adrena) is new, which together with the custom Ci4 + reel seat acts as a bite amplifier and guarantees an incredible response.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.03m / 6.66ft |
| Length In Meter | 2.03 |
| Castingweight In G / Oz | 4-12g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 175cm / 5.74ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.