SHIMANO 20 Zodias Spinning, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.13m / 5g – 15g
€ 143,00
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 2.13meters
Casting Weight: 5-15gram
Weight: 107gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 112centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly staggered selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
The carbon monocoque (known from Poison Adrena) is new, which together with the custom Ci4 + reel seat acts as a bite amplifier and guarantees an incredible response.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.13m / 6.99ft |
| Length In Meter | 2.13 |
| Castingweight In G / Oz | 5-15g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 112cm / 3.67ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.