SHIMANO Aernos AX, 4,2m, 13,78ft, 0-120g, 4 parts, Match-Feeder Fishing Rod, ARNSAXLC120L
152,05$
Quick Overview
The fishing rods from the revised Aernos Match and Feeder series come up with a strong and sensitive blank that responds fully to the fight with the fish.
Features
Length: 4.2meters
Casting Weight: -120gram
Weight: 319gram
Parts: 4, rings: 27
Transport Length: 147centimeter
Description
The fishing rods from the revised Aernos Match and Feeder series come up with a strong and sensitive blank that responds fully to the fight with the fish. The perfect choice for all round feeder and match fishing on all types of water.
Hugely improved blank: The XT60 blank has been reinforced with NANO material (blank 35% stronger than the previous model!)
Significantly lighter than the previous model
Feeder fishing rods come with different tips for different purposes
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 0-120g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 27 |
| Transport Length In Cm / Ft | 147cm / 4.82ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.