SHIMANO Aero X1 Feeder, Fishing Rod 3.96m / 0g – 90g
82,41$
Quick Overview
The Aero X1 range offers some of the best quality rods available in their price class, unbelievably slim yet crisp and with a responsive action.
Features
Length: 3.96 metres
Casting Weight: 0-90 grams
Weight: 280 grams
Sections: 3 + 2 Quivertips, Guides: 15
Transport Length: 140 centimetres
Description
The Aero X1 range offers some of the best quality rods available in their price class, unbelievably slim yet crisp and with a responsive action.
This extensive range is designed to tackle Natural and Commercial waters with there being a rod to suit any venue and method.
Features:
Full Carbon blanks for lightweight, responsive performance with fantastic fish-playing actions
SHIMANO Hardlite guides
Cork/EVA handle with DPS reel seat
Supplied with 2 Quivertips
Fabric bag
Designed for medium and long range feeder fishing
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.96m / 12.99ft |
| Length In Meter | 3.96 |
| Castingweight In G / Oz | 0-90g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 15 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.28 |







Reviews
There are no reviews yet.