SHIMANO Aero X5, Distance Feeder 4.27m / 0g – 150g
232,03$
Quick Overview
The AERO X5 range is a completely newly developed range of rods for coarse/match angling
Features
Length: 4.27meters
Casting Weight: 0-150gram
Weight: 362gram
Parts: 6, rings: 16
Transport Length: 149.5centimeter
Description
The AERO X5 range is a completely newly developed range of rods for coarse/match angling. Every rod in this range has been tested over and over again by a team of pro-staff and product developers in order to get the perfect blank actions, balance, responsiveness, strength, guide setting and quiver tip actions. The result: Shimano’s best series of coarse/match rods ever developed in the price class below 200 SRP. It is an extensive range of rods with models for every type of modern day coarse/match angling: Commercial feeder fishing,natural feeder fishing, distance feeder fishing. Float fishing Pellet Waggler fishing. Every rod in this range has a specific story and purpose and that makes them the ideal choice for every coarse angler who is looking for equipment that will support them in getting the very best results in their fishing.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.27m / 14.01ft |
| Length In Meter | 4.27 |
| Castingweight In G / Oz | 0-150g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 16 |
| Transport Length In Cm / Ft | 149.5cm / 4.9ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.36 |







Reviews
There are no reviews yet.