Shimano Baitrunner XT-A LC – Long cast Free spool reel Medium
237,95$
Quick Overview
Since its launch in 2012, the legend of Longcast lives on, unrivaled latest and robust technology coupled with timeless design!
Features
Gear Ratio: 5.3:1
Line Capacity mm/m: 0,30-390 / 0,35-290 / 0,40-210 lb/yds: 10-425 / 12-315 / 16-230
Line Retrieve: 105 cm
Weight: 615 g – 21.69oz
Bearings: 5 S-ARB
Description
NEW FOR 2012!!!
The original Big Baitrunner LC had an unsurpassed reputation as the definitive &lsquo – Big Pit&rsquo – reel. In fact it started the trend for big reels over 15 years ago. Its replacement, the sleek, modern, XT-A LC, is set to enhance the reputation further.
Powerful, understated and full of the best Shimano technical innovation, the new Big Baitrunner features AR-C spool with slow oscillation Aerowrap II line lay. This combination ensures maximum distance casting performance.
Internally all ball bearings are shielded A-RB for increased durability and the gears have been redesigned to minimize friction and increase power transfer from the long aluminium handle to the rotor.
The result is the ultimate long range carp and specimen reel.
also available:  – sparespool for this reel  –
RD14677
  –
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 615 g – 21.69oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 5 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20 kg – 44.09 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 105 cm / 41.34 inch |
| Gear Ratio | 5.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/390 0.35/290 0.40/210 lb/yds: 10/425 12/315 16/230 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | Medium |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.62 |







Reviews
There are no reviews yet.