Shimano Beastmaster Catfish Fireball, 1.83m, 85-200g, 1 part, Catfish rod
126,98$
Quick Overview
Perfect Rod for using the Fireball system and jigging with soft plastic lures.
Features
Length: 1.83m / 6.00ft
Casting Weight: 85-200g / 3.00-7.05oz
Weight: 250g / 8.82oz
Parts: 1, Guides: 7
Transport Length: 183cm / 6.00ft
Description
The new Beastmaster Catfish range is a rod range with clear propositions for catfish angling.
For different techniques rod are available, for example lure-, static-, and fireball angling.
The HPC100 + Biofibre blanks are incredibly strong and able to cope with the biggest catfish in Europe.
In the range are both spinning- and casting models.
The rods are fitted with EVA grips for a strong hold of the rod when fighting the fish, next to that EVA is easy to clean after a day fishing. The Seaguide stainless steel guides ensure that the line will go smoothly through the guides and your line will not be damaged whatsoever.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.83m / 6.00ft |
| Length In Meter | 1.83 |
| Castingweight In G / Oz | 85-200g / 3.00-7.05oz |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 183cm / 6.00ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.250 |







Reviews
There are no reviews yet.