SHIMANO Beastmaster FX Predator , Spinning Fishing Rod 2.7m / 21g – 56g
128,14$
Quick Overview
The Beastmaster spinning rods have been extensively revised: new design, improved blank and new components.
Features
Length: 2.70 meter
casting weight: 21-56 grammes
Transport length: 138 centimetres
Parts: 2, Rings: 10
Weight: 165 grams
Description
The Beastmaster spinning rods have been extensively revised: new design, improved blank and new components.
The popular Moderate-Fast Action of the Beastmaster spinning rods has been retained.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 21-56g / 0.74-1.98oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.55ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.