Shimano Big Baitrunner 14000 XT B LC, Longcast Carpfishing Reel
206,49$
Quick Overview
The Big and Medium Baitrunners are back and they are fully stocked with the best Shimano technologies!
Features
Gear Ratio: 4.6:1
Line Capacity mm/m: 0.30/600, 0.35/550, 0.40/400, 0.45/300 lb/yds: 12/600, 16/440, 20/330
Line retrieve per crank: 110 cm / 43 inch
Weight: 720 g – 25.40 oz, Max dragforce: 15 kg / 33.00 lbs
Bearings: 4 S ARB and 1 Rollerbearing
Description
The Big and Medium Baitrunners are back and they are fully stocked with the best Shimano technologies.
The reels feature a large AR C spool with slow oscillation in combination with the Aero Wrap II line lay system.
This combination ensures maximum distance casting performance.
Also on these reels the X Ship system is present ensuring a smooth power transfer and stability of the gears thanks to the two point support of the pinion gear by ball bearings.
Internally all 4 ball bearings are shielded A RB for increased durability and the gears have been redesigned to minimise friction and increase power transfer from the long aluminum handle to the rotor.
This delivers more torque and winding power making fish playing easier and delivering more control.
Available in two sizes, the Big size, with its awesome casting performance is perfect for the largetst carp waters,
whilst the smaller Medium version is the ideal choice for medium sized waters where casting distance isn’t the most important requirement. Both the Big and Medium Baitrunner will be supplied with line reducers.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 720 g – 25.40 oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 4 S-ARB + 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 15 kg / 33.00 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 110 cm / 43 inch |
| Gear Ratio | 4.6:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/600 0.35/550 0.40/400 0.45/300 lb/yds: 12/600 16/440 20/330 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 14000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.72 |







Reviews
There are no reviews yet.