Shimano Cardiff A, Lefthand, Multiplier Reel, Baitcasting reel 401
107,25$
Quick Overview
The Cardiff is the essence of what a small multiplier should be, with diecast aluminium and gearing made of brass.
Features
Ratio: 5,2:1
Line Capacity: 0.30mm-325m / 0.35mm-270m / 0.40mm-215m ; 12lb-330yds / 14lb-250yds / 20lb-165yds
Retrieval: 56cm / 22.05 inch
Weight: 337g / 11.89oz
Bearings: 4 A-RB + 1 RB
Description
The Cardiff is the essence of what a small multiplier should be.
Strong, responsive and easy to use, It is built with a die-cast aluminium frame and a machined aluminium spool for strength.
The reel’s responsiveness lies in Super Stopper anti-reverse as well as a high 5.8:1 gear ratio on 201 and 301 versions,
which is perfectly suited to fishing lures requiring a high-speed retrieve and instant hook sets.
Complete casting control is achieved thanks to Shimano’s Variable Brake System (VBS).
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 4 A-RB + 1 RB |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | star drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left |
| Weight (G / Oz) | 337g / 11.89oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 5kg / 11.02 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 56cm / 22.05 inch |
| Gear Ratio | 5.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | 0.30mm-325m / 0.35mm-270m / 0.40mm-215m 12lb-330yds / 14lb-250yds / 20lb-165yds |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 401 |
| Warranty | 24 months warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.700 |







Reviews
There are no reviews yet.