SHIMANO Carp Cruncher Float, 3 parts, Carp and float fishing rod 3.6m / 10g – 30g
118,97$
Quick Overview
The new Carp Cruncher Float rods have strong, but at the same time sensitive blanks with a lot of backbone.
Features
Length: 3,6meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 190gram
Parts: 3, rings: 11
Transport Length: 124centimeter
Description
The new Carp Cruncher Float rods have strong, but at the same time sensitive blanks with a lot of backbone.
Therefore, both smaller and larger fish can be drilled out well with them. The rods are very suitable for targeted fishing for all types of non-coarse fish, e.g. Bream, roach and smaller carp.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |







Reviews
There are no reviews yet.