Shimano Power Aero 14000 XSB, Long cast reel with front drag, Surf reel
394,06$
Quick Overview
The Power Aero Big Pit reel which will come in a silver-ish version is an eye-catching reel for the fanatic carp- and surf angler.
Features
Gear Ratio: 4.3:1
Line Capacity mm/m: 0.35/550, 0.40/400, 0.45/300
Line Retrieve: 103cm / 40.55 inch
Weight: 510g / 17.99oz
8 S AR-B + 1 RB
Description
The Power Aero Big Pit reel which will come in a silver-ish version is an eye-catching reel for the fanatic carp- and surf angler. Stocked with technological features like strong HAGANE Gear and HAGANE Body, X-Ship, one-piece bail, and the new X-Protect this reel is designed to last for many years like a true workhorse.
The reel has a relatively small body which gives the reel a compact feel.
The Parallel Body feature is added to increase casting distance and accuracy by eliminating line slap during the cast.
The Parallel Body in combination with the superb line-lay of the Super Slow 5 system will make sure that you can always cast your baits right there where you want them.
The new Hi-Speed drag – which is even faster than Instant Drag – enables you to switch instantly from freespool mode to fight mode by only a very small turn of the drag knob.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 510g / 17.99oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 8 S AR-B + 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20kg / 44.09 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 103cm / 40.55 inch |
| Gear Ratio | 4.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.35/550 0.40/400 0.45/300 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 14000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.510 |







Reviews
There are no reviews yet.