Shimano Saragosa SW – Heavy Duty Saltwater reel 10000
267,54$
Quick Overview
Innovative and affordable saltwater reel with a robust housing. In Fishernator fishing shop you will find all models for fishing big fish!
Features
Gear Ratio: 4.9:1
Line Capacity mm/m: 0,40-300 / 0,47-210 / 0,52-160 lb/yds: 12-500 / 16-320 / 20-220 Power Pro lb/yds: 50-360 / 65-290 / 80-215
Line Retrieve: 102 cm / 40.16 inch
Weight: 690 g – 24.3oz
Bearings: 5 S-ARB
Description
The Saragosa range of saltwater fishing reels is Shimano&rsquo – s answer to the increasing demand for a heavy duty saltwater reel that can handle the punishment of modern jigging and spinning techniques.
The Saragosa SW comes in a wide range of sizes from 5000 up to a massive 25000 to suit the demands of all saltwater game anglers. The smaller sizes are perfect for casting, spinning and jigging whilst the 20000 and 25000 sizes, with their rigid support cross carbon drags are perfect for large bluewater game fish like tuna. Packed with the best Shimano features including X-ship and HD gear, the Saragosa SW also features X-shield waterproof body and drag to protect it from the harsh saltwater environment.
FEATURES:
Shielded A-RB Bearings
Hybrid X-Shield Frame
Single Machined Aluminium Handle
One-Piece Bail
Cold Forged Aluminium Gear
Varispeed II
X-Shield Waterproof Drag
Super Stopper II
Dyna-Balance
Power Roller
Hypergear
Floating Shaft II
The  – X-Ship System:
At the heart of almost all top and mid priced Shimano reels is X-Ship. This technological feature produces outstanding performance and is one of the main reasons why Shimano has the enviable reputation as one of the premier reel manufacturers in the world.
Shimano has many unique technological features which deliver the ultimate in reel performance, and at the heart of many models is Shimano X-Ship. X-Ship is a combination of features that work together to create much greater efficiency. By positioning the pinion gear close to the centre line of the large diameter drive gear, more power is transferred from the handle to the rotor. The pinion gear is also supported by two Shimano A-RB roller bearings. This creates more stability and minimizes pinion gear twist and rotor deflection in extreme situations.
THE BENEFITS OF X
–
SHIP
Lighter handle rotation
Greater winding power
Less deflection of the rotor under extreme pressure
Reduced twist of the pinion gear shaft
Increased smoothness
Reduced wear
Maximum efficiency
  –
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 5 S-ARB |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 690 g – 24.3oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 15 kg – 33.07 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 102 cm / 40.16 inch |
| Gear Ratio | 4.9:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 50-360 / 65-290 / 80-215 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.40-300 / 0.47-210 / 0.52-160 lb/yds: 12-500 / 16-320 / 20-220 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 10000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.69 |







Reviews
There are no reviews yet.