Shimano Sedona FI, Spinning reel with front drag 4000 XG
68,48$
Quick Overview
The beautifully designed Sedona FI is the lowest priced spinning reel of Shimano that features Shimano’s HAGANE Gearing.
Features
Gear Ratio: 6,2:1
Line Capacity: 0.25mm-260m / 0.30mm-180m / 0.35mm-130m
Line Retrieve: 99cm / 38.98 ft
Weight: 295g / 10.41oz
3 S SUS + 1 Rollerbearing
Description
The beautifully designed Sedona FI is the lowest priced spinning reel of Shimano that features Shimano’s HAGANE Gearing. Because of the unrivalled HAGANE Gear the angler can be confident that the reel will show tremendous durability over the years, even under extremely heavy use. The G Free Body gives great comfort since the internal parts of the reel are shifted closer to the rod compared to reels without the G Free Body feature.
The combination of the HAGANE Gear and the G Free Body results in longlasting reliability and comfort for the angler.
These strong technical features in combination with the appealing design will make this a very reliable fishing partner for both novice and experienced anglers.
The new Sedona comes in sizes 1000 to 8000, in several gear ratios, and next to that there is also a double handle model available.
 Family Type
Spinning
Bearings
3 S SUS + 1 Rollerbearing
Line lay
Varispeed II
Extra spool
0
Handle
Single machined aluminium
Body material
XT-7
Spool material
Cold forged aluminium
Maintenance port
No
Waterproof drag
No
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 295g / 10.41oz |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 3 S SUS + 1 Rollerbearing |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 11kg / 24.25 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 99cm / 38.98 ft |
| Gear Ratio | 6.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25/260 0.30/180 0.35/130 lb/yds: 8/240 10/200 12/160 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 4000 XG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.3 |







Reviews
There are no reviews yet.