Shimano Speedcast Match, 3 parts 5-20g – Match rod – Fast Action 3,9 m / 12,79 ft, CW: 5-20g / 0,15-0,6 oz
226,45$
Quick Overview
The new Speedcast Match range is perfect for match anglers wanting high quality, responsive performance. More Shimano Matchrods can be found in our Fishernator Professional Fishing Tackle Shop!
Features
Length: 3,9 m / 12,79 ft
Casting Weight: 5-20g / 0,15-0,6 oz
Weight: 194 g / 6.24 oz
Parts: 3
Guides: 16
Description
SHIMANO SPEEDCAST MATCH
The new Speedcast Match range is perfect for match anglers wanting high quality, responsive performance. Available in five models, the slim charcoal grey satin finish blanks are made from HPC200 carbon with added Biofibre and have sensitive forgiving tips blended with excellent fish-playing middle sections to cope with both small and medium sized match fish. Fitted with top quality Fuji guides, the Speedcast comes in standard, fast action and specimen actions.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.9 m / 12.79 ft |
| Length In Meter | 3.9 |
| Castingweight In G / Oz | 5-20g / 0.15-0.6 oz |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 16 |
| Transport Length In Cm / Ft | 135 cm / 4.50 ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19400000000000001 |







Reviews
There are no reviews yet.