SHIMANO Speedmaster DX, 2 parts, Spinning fishing rod 2.40m / 7g – 28g
€ 146,50
Quick Overview
The new SpeedMaster DX: it’s thin, light and responsive blank gives the perfect action for far casting and all-round lure fishing.
Features
Length: 2.40 meter / 7.87 feet
Casting weight: 7-28 gram / 0.25-0.99 ounce
Parts: 2 , Guides: 10
Weight: 138 gram / 4.88 ounce
Transport length: 122.70 centimenter / 4.03 feet
Description
The new SpeedMaster DX: it’s thin, light and responsive blank gives the perfect action for far casting and all-round lure fishing.
Combined with classic (and classy) looks, this rod will be appreciated by any serious predator angler!
Fuji Alconite K and KR-type.
HPC100+NANO blank material makes the blank very responsive, light and well balanced.
Back to classic’ designed with special custom reel seat and full cork grip.
The moderate-fast action blanks make the SpeedMaster an all-round rod which is excellent for distance casting.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g / 0.25-0.99oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 122.7cm / 4.03ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.