Shimano Spheros SW – Heavy Duty Saltwater reel 5000
196,16$
Quick Overview
A gutsy and durable saltwater spinning reel family, now with substantial component upgrades, many of which are also found on the flagship Stella series.
Features
Gear Ratio: 4.6:1
Line Capacity mm/m: 0,30-240 / 0,35-175 / 0,40-120 lb/yds: 10-240 / 12-195 / 16-140 PowerPro mm/m: 0,15-410 / 0,19-310 / 0,23-260
Line Retrieve:
Weight: 455g – 16.0oz
Bearings: 4 S-ARB
Description
Considered by many as one of Shimano’s most reliable and robust reels, the Spheros range has long been a favourite of many anglers that demand the best out of their reels – day in, day out.
Large line capacities throughout the range provide an option for just about any application, with models equally at home pitching livies for Sailfish or dropping knife jigs over pinnacles for Samsons and Kingfish.
X-Ship for enhanced durability and effortless retrieve.
X-Shield provides extreme water resistance in all critical locations.
Cold-forged CF Gear provides even more durability.
Gear Ratios – 4.6:1 – 4.9:1
4 – S A-RB® (Ball Bearings)
X-SHIP
The X-SHIP gear system achieves greater power transmission efficiency by minimizing the rotational resistance through a larger gear, optimum positioning and improved tooth face accuracy and bearing capacity. The rigidity of components such as the handle, rotor and bail are enhanced to eliminate power loss resulting from flexing and distortion. The synergy generated by X-SHIP and rigidity of components allows more direct cranking without loss of power at the handle, providing great advantages for extreme saltwater fishing.
X-SHIELD
By providing dependable sealing structures and gaskets at necessary points throughout the reel, X-SHIELD is able to block water intrusion. This protection provides high reliability and durability when SPHEROS SW is used in extreme fishing conditions.
Shimano CF Gear
Shimano is a global leader in cold forging processes and technology. To deliver the toughness and performance level required by saltwater anglers, we utilizing our cold forging technology to deliver a gear with incredible structural strength that provides the best protection against abrasion and
damage.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 455 g – 16.0oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 4 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 10 kg – 22.0 lbs |
| Gear Ratio | 4.6:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | mm/m: 0.15-410 / 0.19-310 / 0.23-260 lb/yds: 20-245 / 30-225 / 40-175 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30-240 / 0.35-175 / 0.40-120 lb/yds: 10-240 / 12-195 / 16-140 |
| Reelsize | 5000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.46 |







Reviews
There are no reviews yet.