Shimano Stradic CI4+ RA Spinning reel with fightin drag 2500
193,84$
Quick Overview
The latest model now with fightin drag, made from the revolutionary CI4 + material and is 2.5 times harder.
Features
Gear Ratio: 6.0:1
Line Capacity mm/m: 0,18-290 / 0,20-240 / 0,25-160 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120
Line Retrieve: 98 cm / 38.6 inch
Weight: 255 g – 9.0oz
Bearings: 5 S-ARB
Description
SHIMANO STRADIC CI4+ 2500 RA with fighting drag
The new Stradic CI4+ FA features the very latest lightweight CI4+ body and AR-C lightweight spool producing excellent overall weight saving making this new model perfect for lightweight rods.
The ultra light Magnumlite CI4+ rotor gives a super smooth rotation feeling. With X-ship gearing and 5 ball bearings (plus a Shimano roller bearing) the Stradic CI4+ RA generates powerful cranking performance and improved smoothness to cope with even the most demanding situations.
Available in two sizes, 2500 and 4000
What is CI4+:
CI4+ is an advanced version of the original CI4. This highly technical material is 2.5 times stiffer than CI4 and is used on many high-end Shimano reels to increase weight savings. Use of CI4+ for the body and rotor also delivers remarkable stiffness for better reel efficiency.
Details:
Shielded A-RB Bearings
CI4+ Frame
Single Machined Aluminium Handle
One-Piece Bail
Cold Forged Aluminium Gear
Maintenance Port
Super Stopper II
Dyna-Balance
Power Roller
Floating Shaft II
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 255 g – 9.0oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Line Cap. Sparespool Monofil (Mm/M And Lbs/Yds) | mm/m: 0.18-290 / 0.20-240 / 0.25-160 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120 |
| Sparespool Size | 2500 |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | fighting drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 5 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 2.5 kg – 5.5 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 98 cm / 38.6 inch |
| Gear Ratio | 6.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.18-290 / 0.20-240 / 0.25-160 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 2500 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.2 |







Reviews
There are no reviews yet.