Shimano Stradic FK, Spinning reel with front drag, Hagane Concept C 3000
141,96$
Quick Overview
Hagane, a new Revolution! The new Stradic FK utilizes Shimano’s latest technology while drawing on ways of the past.
Features
Gear Ratio: 6.0:1
Line Capacity mm/m: 0.25-210 / 0.30-130 / 0.35-100 lb/yds: 8-170
Line Retrieve: 88 cm / 35.0 inch
Weight: 230 g – 8.1oz
Bearings: 6 S-ARB + 1RB
Description
The new Stradic FK utilizes Shimano’s latest technology while drawing on ways of the past. Hagane cold forged drive gear gear combined with X-Ship provides a smooth, powerful and durable reel. The sleek G-Free body provides a better weight balance to reduce fatigue. Every part has been designed to improve the anglers experience on the water.
Compact Body:
Compact body is designed for reduced weight and improved function giving much more leverage when fighting a fish.
A design concept for a tougher more efficient fishing reel — HAGANE
The more you challenge, the more you learn the strengths of your target.
With every battle, you step forward. You evolve. You become stronger, tougher, more experienced. You become more resilient and so does your tackle.
HAGANE is a Shimano reel design concept created to withstand continual use and extreme abuse. HAGANE is an innovation of built in toughness and durability, working alongside Shimano’s precision engineering. As you evolve, we evolve.
The durability, smoothness and strength of the gearing (HAGANE Gear), efficient power transmission (X-SHIP) and the incredibly rigid reel body (HAGANE Body) creates the heart of the concept. The more you use it, the more you realize the value of HAGANE.
HAGANE Gear:
Highly durable cold-forged aluminum drive gear
With amazing strength and durability, the HAGANE Gear is at the very heart of the reel.
Shimano, through the application of state-of-the-art technologies, gives you the long-lasting smoothness and pleasure that you feel when you first use a reel, over and over again.
No cutting work is applied to the teeth of the drive gear. Instead the entire surface is calculated in minute detail by special 3D design and then formed by Shimano’s cold forging technology. The result is assured resilience.
It’s the fruit of Shimano’s inexhaustible pursuit for durability; the strength and power of forged metal continues to represent the fundamental concept of Shimano reels.
X-SHIP:
The Embodiment of smoothness
The X-SHIP system gives reels increased gearing efficiency and power, eliminating twist and rotor flex. The result is powerful and silky smooth cranking by efficiently and effectively transmitting input power.
HAGANE Body:
Metal body with extreme rigidity
The HAGANE Body is a metal reel body with high rigidity. The body stiffness and impact resistance virtually eliminates body flexing. The result transforms the angler’s actions directly into cranking power. It’s efficiency through strength.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 230 g – 8.1oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 6 S-ARB + 1RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 9 kg – 20.0 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 88 cm / 35.0 inch |
| Gear Ratio | 6.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25-210 / 0.30-130 / 0.35-100 lb/yds: 6-230 / 8-170 / 10-140 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | C 3000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.24 |







Reviews
There are no reviews yet.