SHIMANO Sustain AX Casting, Baitcast Fishing Rod 2.18m / 56g – 135g
192,68$
Quick Overview
The new characteristics of the Sustain AX offer you control when casting, better casting performance, control over your lure and a strong fighting performance.
Features
Length: 2.18meters
Casting Weight: 56-135gram
Weight: 300gram
Parts: 1+1, rings: 10
Transport Length: 178.7centimeter
Description
The new Sustain AX fishing rod has been optimized: new blank construction with a sensitive and strong action and a new reel seat to save weight. The Hi-Power X blank construction avoids blank twist and makes the blank stiffer and stronger. The new Ci4+ reel seat contributes to the weight saving and makes this a modern and technically advanced fishing rod. The Sustain AX was designed to fish for all predators, so it’s an all-rounder. The action of the fishing rod is very fast, i. H. a stiff blank that snaps back quickly. This is an advantage for fishing techniques where the action should come from the angler and the rod, e.g. B. when twitching, jigging or jerking. All in all, the new characteristics of the Sustain AX offer you control when casting, better casting performance, control over your lure and strong fighting performance.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.18m / 7.15ft |
| Length In Meter | 2.18 |
| Castingweight In G / Oz | 56-135g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 178.7cm / 5.86ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.3 |







Reviews
There are no reviews yet.