Shimano Sustain FI, Spinning reel with front drag, freshwater reel, saltwater reel C 2500 HG FI
263,48$
Quick Overview
The new Sustain is a all-round front drag spinning reel with some exiting new features.
Features
Gear Ratio: 6.0:1
Line Capacity mm/m: 0.18/290, 0.20/240, 0.25/160
Line Retrieve: 88cm / 34.65 inch
Weight: 235g / 8.29oz
Bearings: 8 S A-RB + 1 RB
Description
The new Sustain is a all-round front drag spinning reel with some exiting new features.
Most important new feature is the X-Protect technology which is used to protect the important inner reel parts.
X- Protect features water repellent + a special labyrinth structure in order to keep water out of the reel body.
This is 7 times more water resistant than the CoreProtect technology.
This makes the reel very suitable for ‘rough’ conditions like high waves (SW), rain, wading fishing; ways of fishing where it might happen the reel gets in touch with a lot of water.
The gearing of the reel is stronger than before, the drag features cross carbon drag washers;
all of this makes the reel suitable for heavy conditions.
However; it can be used in any condition; it’s a true allround spinning reel in the sizes 2500-5000.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 235g / 8.29oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 8 S A-RB + 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 9kg / 19.84 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 88cm / 34.65 inch |
| Gear Ratio | 6.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.18/290 0.20/240 0.25/160 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | C 2500 HG FI |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.235 |







Reviews
There are no reviews yet.