Shimano Sustain Spinning, 2 parts, Spinning rod 2,4 m / 5 – 25g
199,29$
Quick Overview
Quality rod with an extra fast tip action for precision casting !
Features
Length: 2.40m / 7.87ft
Casting Weight: 5-25g / 0.17-0.88oz
Weight: 134g / 4.72oz
Parts: 2
Guides: 10
Description
New in Shimano’s range for this year, the Sustain is a lightweight rod with an extra fast tip action for precision casting and
ultimate lure control. With its sharp black and silver appearance it is a perfect match with a Sustain reel.
Completed with Fuji K-type guides.
Blank material
HPC200 & Biofibre
Reel seat
VBS-type; Fuji SKSS on Casting model
Guide type
Fuji stainless steel Alconite
Grip
EVA
Packaging
Neoprene bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.40m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.40 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g / 0.17-0.88oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 123cm / 4.04ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.134 |







Reviews
There are no reviews yet.