SHIMANO TRINIDAD,Right hand, Multi Fishing Reel, Star Drag 16A
400,45$
Quick Overview
Trinidad is a name that is popular with all saltwater anglers.
Features
Gear ratio: 6.2:1
LB/YDS: 65/330
Retrieval: 116,8 centimeter
Weight: 550 gram
ball bearings: 9
Description
Trinidad is a name that is popular with all saltwater anglers. It has earned an impeccable reputation for performance and reliability worldwide. Our search for the Trinidad A was not an easy task. The most important physical properties were lighter, smaller and more compact and they were achieved. The performance goal was to build the best casting role in this category. We have destroyed our goals and built a throwing role by which everyone else is measured.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Reelsize | 16A |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | lbs/yds: 65/330 |
| Gear Ratio | 6.2:1 |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 116 centimeter / 45 inch |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 11kg / 25lbs |
| Ball Bearings | 9 |
| Weight (G / Oz) | 550g / 19oz |
| Hand Orientation | right |
| Handle | Single handle |
| Drag | star drag |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Net Weight (Kg) | 0.55 |







Reviews
There are no reviews yet.