Shimano Twin Power XD, Saltwater Spinning reel with front drag 4000 XG
390,00$
Quick Overview
The Twinpower XD is developed for salt water spinning. The reel is made for ‘rough’ circumstances: salt water, wind, dust, etc.
Features
Gear Ratio: 6.2:1
Line Capacity mm/m: 0.25/260, 0.30/180, 0.35/130
Line Retrieve: 99cm / 38.98 inch
Weight: 290g / 10.23oz
Bearings: 9 S-ARB
Description
The Twinpower XD is developed for salt water spinning.
The reel is made for ‘rough’ circumstances: salt water, wind, dust, etc.
Because of the X Protect technology, the reel is suitable for these heavy conditions.
It has an extra big handle knob for good grip, extra heavy duty drag with carbon dragplates, etc.
How ever, it’s not a typical SW spinning reel like the Twinpower SW / Socorro etc.; it’s much lighter and has a MGL rotor.
This means this reel is most suitable for relatively light inshore fishing for species like seabass, bluefish, etc. with small / medium sized lures. For the heavy offshore spinning with big stickbaits and poppers, a typical reel from the SW series is more suitable.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 290g / 10.23oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 9 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 11kg / 24.25 inch |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 99cm / 38.98 inch |
| Gear Ratio | 6.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25/260 0.30/180 0.35/130 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 4000 XG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.290 |







Reviews
There are no reviews yet.