Shimano Ultegra CI4+ XTB – small Long cast reel with Free spool system 14000
347,05$
Quick Overview
The super light throwing wonder now new from the ultra-strong material CI4 + with free spool system.
Features
Gear Ratio: 4.3:1
Line Capacity mm/m: 0,35-550 / 0,40-400 / 0,45-300 lb/yds: 12-600 / 16-440 / 20-330
Line Retrieve: 103 cm
Weight: 560 g – 19.75oz
Bearings: 5 S-ARB
Description
The use of CI4+ delivers a substantial weight saving on the compact Ultegra body making rod speed easier to generate when distance casting. To further increase casting performance the Ultegra uses 2 Speed Slow Oscillation line lay and an AR-C spool fitted with a Shimano Baitrunner mechanism. Cold Forged gearing and X-Ship produce powerful winding performance and 5 Stainless A-RB bearings plus a Shimano Roller bearing deliver supreme smoothness. The 14000 is supplied with 3 line reducers per spool, while the more compact 5500 is supplied with 2 reducers to cover any situation.
What is CI4+:
CI4+ is an advanced version of the original CI4. This highly technical material is 2.5 times stiffer than CI4 and is used on many high-end Shimano reels to increase weight savings. Use of CI4+ for the body and rotor also delivers remarkable stiffness for better reel efficiency.
Details:
Shielded A-RB Bearings
CI4+ Frame
Single Machined Aluminium Handle
Stamping Bail
Slow Speed Oscillation
Cold Forged Aluminium Gear
Aero Wrap II
Maintenance Port
Waterproof Drag
Hypergear
Super Stopper II
Dyna-Balance
Power Roller
Floating Shaft II
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 560 g – 19.75oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool Size | 14000 |
| Sparespool | 2 x Aluminium |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 5 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20 kg – 44.09 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 103 cm / 40.55 inch |
| Gear Ratio | 4.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.35/550 0.40/400 0.45/300 lb/yds: 12/600 16/440 20/330 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 14000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.56000000000000005 |







Reviews
There are no reviews yet.