Shimano Ultegra XTD, Big Pit Carp reel with instant drag system 14000
168,30$
Quick Overview
The all new Ultegra 14000 XTD will immediatly catch the eye of the avid carp angler
Features
Gear Ratio: 4.3:1
Line Capacity mm/m: 0,35-550 / 0,40-400 / 0,45-300 lb/yds: 12-600 / 16-440 / 20-330
Line Retrieve: 103 cm / 40.55 inch
Weight: 645g / 22.8oz
Bearings: 1 S A-RB + 3 Shielded Stainless Steel & 1 roller bearing
Description
SHIMANO ULTEGRA 14000 XT-D
The Ultegra 14000 XT-D is developed with the carp angler in mind and the new reel will immediatly catch the eye of the avid carp angler because of the improved matt black reel cosmetics. In addition to the new Ultegra reel itself the package is equipped with 1 extra spool and 4 line reducers (2×10.000/2×3.500). The extra spool in combination with the 4 line reducers gives the carp angler the opportunity to fish with different types of lines and respective line capacities according to the actual circumstances on the bank. The multi-disc Instant Drag facility enables a freespool to power setting in just half a turn of the front lever, making it suitable to instantly fight the carp that is on the other end of the line. Packed with unique features like X-Ship, Super Slow Oscillation, Aero Wrap II, and Instant Drag the carp angler can be confident to challenge the biggest and most sought after carps of all big lakes and rivers.
Main Features:
X-Ship
Super Slow Oscillation
Aerowrap II
Instant Drag
AR-C Spool
Line reducers (2 x 10.000 + 2 x 3.500)
Parallel Body
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 645g / 22.8oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 1 S A-RB + 3 Shielded Stainless Steel & 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20 kg / 44.09 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 103 cm / 40.55 inch |
| Gear Ratio | 4.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.35-550 / 0.40-400 / 0.45-300 lb/yds: 12-600 / 16-440 / 20-330 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 14000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.80 |







Reviews
There are no reviews yet.