ABU GARCIA Vendetta Casting, 2 parts, Baitcast Fishing Rod 2.74m / 15g – 40g
56,64$
Quick Overview
The aggressive design of the Vendetta is only matched by the balanced feel, creating the perfect harmony between rod and reel.
Features
Length: 2,74meters
Casting Weight: 15-40gram
Weight: 174gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 137centimeter
Description
The next generation of Vendetta incorporates new IntraCarbon(TM) Technology to create a layer of multi-directional carbon fibers that provides a lightweight protective barrier on the rod blank without adding weight. The aggressive design of the Vendetta is only matched by the balanced feel, creating the perfect harmony between rod and reel, thereby allowing for greater sensitivity and control.
30 Ton graphite for a lightweight balanced design
One piece aluminum screw down hood creates a secure connection
High density EVA gives greater sensitivity and durability
Abu designed extreme exposure reel seat for increased blank contact and sensitivity
Stainless steel guides with Zirconium inserts
Abu designed extreme exposure reel seat for increased blank contact and sensitivity
IntraCarbon(TM) technology provides a lightweight barrier to improve durability without adding weight
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.74m / 8.99ft |
| Length In Meter | 2.74 |
| Castingweight In G / Oz | 15-40g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 137cm / 4.49ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.