CORMORAN BF Feeder, 4 parts, Feeder fishing rod , EVA handle 3m / 40g – 120g
43,87$
Quick Overview
The Bull Fighter Short Track Feeder rods are always used when a long, classic feeder rod is too unwieldy for stalking feeder fishing. Ideal for fishing for several spots or for fishing near the shore.
Features
Length: 3.00 m
Casting weight: 40-120 g
Transport length: 152 cm
Parts: 2+2, rings: 10
Weight: 180 grams
Description
The Bull Fighter Short Track Feeder rods are always used when a long, classic feeder rod is too unwieldy for stalking feeder fishing. Ideal for fishing off multiple sites or fishing near the shore.
Equipped with screw-down reel seat, titanium oxide rings, EVA grip and 2 fiber tips.
IM6 Carbon Blank
High Quality EVA Handle
Screw-Down Roll Holder
Titanium Oxide Rings
Cloth Case
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 40-120g / 1.41-4.23oz |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 152cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.18 |







Reviews
There are no reviews yet.