DAM Sumo Sensomax, Feeder and picker fishing rod 3,6 m / 50 – 100g
44,46$
Quick Overview
The SUMO Sensomax series includes a variety of models that cover the demands of the modern coarse angler.
Features
Length: 3.60m / 11.81ft
Casting Weight: 50-100g / 1.76-3.53oz
Weight: 318g / 11.22oz
Parts: 3+3, Guides: 12+1
Transportlenght (without shipping package): 126cm / 4.14ft
Description
The SUMO Sensomax series includes a variety of models that cover the demands of the modern coarse angler.
Using only high quality components and having a great fresh and modern design these rods are an absolute pleasure to fish with. With models like Carp Feeder, Method Feeder, Carp Picker and Picker the Sensomax series includes the right rods to catch carp, bream, roach and tench in almost every situation that can occur. From light picker rods for smaller bodies of water to heavy feeder rods for the bigger venues, the Sensomax series covers it all.
Durable, slim and light weight TC24 carbon blanks
Ergonomically shaped EVA parts in combination with full cork handles
Durable reelseat with black metal caps
Slim inlay braid resistant SiC guides
Additional information
| Brand | DAM |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.60m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.60 |
| Castingweight In G / Oz | 50-100g / 1.76-3.53oz |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 13 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.14ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.318 |







Reviews
There are no reviews yet.