Cormoran Black Master Power Spin, Spinning fishing rod 2.70m / 20g – 60g
46,54$
Quick Overview
Universally applicable spinning rods for higher weights and loads. Developed for almost all applications of modern artificial lure fishing with braided or monofilament lines, the Black Master Power spinning rods have a fast action and a low weight in common with an outstanding balance.
Features
Length: 2.70 meter
Casting Weight: 20-60 gramm
Transport length: 140 centimeter
Parts: 2, Guides: 8
Weight: 190 gramm
Description
BLACK MASTER POWER SPIN
spinning rod
Universally applicable spinning rods for higher weights and loads. Developed for almost all applications of modern artificial lure fishing with braided or monofilament lines, the Black Master Power spinning rods have a fast action and a low weight in common with an outstanding balance. The basis for these special characteristics is our High-Strength SM20 carbon fibre, which provides the dynamic action and robustness of the rod blanks.
The equipment package of the Black Master rods includes the cork grip, the light SiC rings and the solid, functional screw reel holder, as well as a fabric sleeve that protects the rod parts during transport.
SM20 carbon fibre blank
High-quality cork handle
Functional screw roll holder
SiC Rings
hook holder
Fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.42m / 7.94ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 20-60g / 0.71-2.12oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.62ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |







Reviews
There are no reviews yet.