CORMORAN Cross Water Giant Master, Spinning fishing rod 2.25m / 50g – 150g
46,56$
Quick Overview
Extra strong big fish rods for the use of heavy XL and XXL baits. Long casts and perfect bait guidance are guaranteed thanks to the strong backbone, as is a quick start and a forced drill.
Features
Length: 2.25meters
Casting Weight: 50-150gram
Weight: 180gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 117centimeter
Description
Extra strong big fish rods for the use of heavy XL and XXL baits. Long casts and perfect bait guidance are guaranteed thanks to the strong backbone, as is a quick start and a forced drill. In addition, the top campaign of the Cross Water Giant Master allows good bite detection.
The blank is made of SM20 carbon fiber, which gives the rod its low weight and robustness. Equipped with Sensi-Touch roll holder and SiC double web rings.
SM20 carbon fiber blank
balanced rod action
quality EVA handle
Functional reel seat
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.25m / 7.38ft |
| Length In Meter | 2.25 |
| Castingweight In G / Oz | 50-150g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 117cm / 3.84ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.18 |







Reviews
There are no reviews yet.