DAIWA BALLISTIC X TELE SPIN, Tele-spinning fishing rod 2.7m / 15g – 50g
94,69$
Quick Overview
HVF carbon fiber, X45 technology, wound original Fuji rings and Fuji DPS reel seat – by combining these components and technologies, DAIWA has been able to develop a small series of high-quality telescopic spinning rods that are almost indistinguishable in action and balance from interlocked rods.
Features
Length: 2.70 m
Transport length: 68 cm
Casting weight: 15-50 g
Parts: 7, rings: 6
Weight: 160 grams
Description
HVF carbon fiber, X45 technology, wrapped original Fuji rings and Fuji DPS reel seat – through the combination of these components and technologies, DAIWA has been able to develop a small series of telescopic spinning rods of the highest quality that are almost indistinguishable from post rods in action and balance >
The X45 carbon fiber construction makes the individual segments of HFV carbon fiber extremely warp resistant and fast in action. The Ballistic X Tele Spin throw extremely precise and forward bait and ground contact directly to the angler. The tight backbone of the rods offers tremendous power reserves and gives you a very safe feeling during first and second drill.
The small pack size allows uncomplicated transport in your rucksack or hand luggage when traveling.
These perfectly balanced rods can
The modern, high-quality and attractive design shows the superior quality of these exceptional grooves directly.
HVF Carbon Fiber Blank
X45 Carbon Fiber Construction High quality EVA handle
Fuji DPS reel seat
Fuji O-rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 15-50g |
| Parts/Sections | 7 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 68cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.