DAIWA Exceler CF Spin , Spinning fishing rod 2.05m / 1g – 185g
51,44$
Quick Overview
The Exceler Catfish Spin series comprises particularly designed models for all kind of spin fishing techniques.
Features
Length: 2.05meters
Casting Weight: 1-185gram
Weight: 285gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 108centimeter
Description
EXCELER CATFISH SPIN
Catfish spinning rod
The Exceler Catfish Spin series comprises particularly designed models for all kind of spin fishing techniques.
The lightweight and well-balanced spinning rods allow the application of a broad range of lure types and sizes and have enough power to force also large catfish securely during the fight. The spigot joint is additionally enforced with metal rings and supports the even bending curve.
The 2.05m model is intended for vertical jigging for catfish with jigs or baitfish at the Fireball system and is also suited for the use with multiplier reels.
Equipped with EVA handle section, robust titanium oxide double leg guides and round butt cap.
Premium EVA handle
Titanium oxide double leg guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.05m / 6.72ft |
| Length In Meter | 2.05 |
| Castingweight In G / Oz | 1-185g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.29 |







Reviews
There are no reviews yet.