CORMORAN Cross Water Spoon Trout, Spinning fishing rod 1.85m / 1g – 7g
39,35$
Quick Overview
The perfect trout spinning rod with a parabolic action for fishing with small indicators, spinners and mini jigs.
Features
Length: 1.85meters
Casting Weight: 1-7gram
Weight: 80gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 96centimeter
Description
The perfect trout spinning rod with a parabolic action for fishing with small indicators, spinners and mini jigs. The casting weight is optimally designed for small, light trout indicators that can be thrown far.
The Cross Water Spoon Trout has a very slim, light blank made of SM20 carbon fiber, Sensi-Touch reel seat and SIC entry rings. The full carbon fiber tip is highly sensitive and contrasted in color for perfect bite detection.
SM20 carbon fiber blank
balanced rod action
quality EVA handle
Functional reel seat
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.85m / 6.07ft |
| Length In Meter | 1.85 |
| Castingweight In G / Oz | 1-7g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 96cm / 3.15ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.08 |







Reviews
There are no reviews yet.