CORMORAN Power Creek Jiggerspin, 5-25g, 2 parts, Jig Spinning Fishing Rod 2.1m
30,29$
Quick Overview
Developed for soulful fishing with jigs and small rubber fish.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 5-25gram
Weight: 105gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 111centimeter
Description
Developed for soulful fishing with jigs and small rubber fish. The special construction of the rod tip with the inserted, short full carbon fiber tip is used for sensitive bite detection and also reliably indicates fine bites.
The modern Power Creek carbon fiber rods are the ideal series for price-conscious predator anglers who demand excellent product performance without breaking the bank. Thanks to the IM6 carbon fiber technology, CORMORAN has succeeded in developing predatory fish rods with quick actions, even in this price category, which are suitable for making modern artificial baits very attractive.
IM6 carbon fiber blank
dynamic action
EVA handle
integral screw reel seat
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.64ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.