CORMORAN GF Feeder Pro Short Track, 3m, 9,84ft, 4 parts, Feeder Fishing Rod 50g – 170g
74,63$
Quick Overview
Short-track fishing rod from the CORMOAN GF Pro feeder series, which is characterized by his light weight and is well-balanced in the hand.
Features
Length: 3meters
Casting Weight: 50-170gram
Weight: 225gram
Parts: 4, rings: 12
Transport Length: 156centimeter
Description
Short-Track fishing rod from the CORMOAN GF Pro Feeder series, which is characterized by its light weight and is well balanced in the hand.
The blank of the GF Feeder Pro rod is made of SM24 carbon fiber material, which gives the rod a high casting dynamic and strength development provides for long, targeted throws.
Equipped with light, line-friendly SiC rings and long long throw cork / EVA handle. The GF Short Track Feeder is supplied with 2 feeder tips (1x carbon fiber, 1x glass fiber).
SM24 carbon fiber blank
power blank construction
SiC rings
high quality cork / EVA handle
fabric Case
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 50-170g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 156cm / 5.12ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.