CORMORAN GF Feeder Pro, 6 parts, Feeder Fishing Rod 3.3m / 40g – 120g
58,73$
Quick Overview
Wonderfully slim and powerful feeder rods, which are characterized by their light weight and pleasant balance.
Features
Length: 3.3meters
Casting Weight: 40-120gram
Weight: 250gram
Parts: 6, rings: 14
Transport Length: 118centimeter
Description
Wonderfully slim and powerful feeder rods, which are characterized by their light weight and pleasant balance. The blanks of the GF Feeder Pro rods are made of SM24 carbon fiber material, which provides the rods with great casting dynamics and power transmission for long, targeted casts.
Equipped with light, line-protecting SiC guides and long cork/EVA handle. The GF Feeder Pro ist delivered with 3 feeder tips (1x carbon fiber, 2x glass fiber).
SM24 carbon fiber blank
Powerblank construction
SiC guides
High-quality cork / EVA handle
Cloth bag
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.82ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 40-120g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 118cm / 3.87ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.25 |







Reviews
There are no reviews yet.