SHIMANO Speedmaster DX, 2 parts, Spinning fishing rod 3.30m / 28g – 70g
220,42$
Quick Overview
The new SpeedMaster DX: it’s thin, light and responsive blank gives the perfect action for far casting and all-round lure fishing.
Features
Length: 3.30 meter / 10.83 feet
Casting weight: 28-70 gram / 0.99-2.47 ounce
Parts: 2 , Guides: 11
Weight: 230 gram / 8.11 ounce
Transport length: 168.20 centimenter / 5.52 feet
Description
The new SpeedMaster DX: it’s thin, light and responsive blank gives the perfect action for far casting and all-round lure fishing.
Combined with classic (and classy) looks, this rod will be appreciated by any serious predator angler!
Fuji Alconite K and KR-type.
HPC100+NANO blank material makes the blank very responsive, light and well balanced.
Back to classic’ designed with special custom reel seat and full cork grip.
The moderate-fast action blanks make the SpeedMaster an all-round rod which is excellent for distance casting.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.83ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 28-70g / 0.99-2.47oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 168.2cm / 5.52ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.