CORMORAN Power Creek UL Spin, 3-14g, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.1m
29,71$
Quick Overview
Developed for sensitive fishing with ultra light baits.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 3-14gram
Weight: 95gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 111centimeter
Description
Developed for sensitive fishing with ultra light baits. The special design of the rod tip is used for sensitive bite detection and also reliably indicates fine bites.
The modern Power Creek carbon fiber rods are the ideal series for price-conscious predator anglers who demand excellent product performance without breaking the bank. Thanks to the IM6 carbon fiber technology, CORMORAN has succeeded in developing predatory fish rods with quick actions even in this price category, which are suitable for setting the scene for modern artificial baits in a very attractive way.
IM6 carbon fiber blank
dynamic action
EVA handle
integral screw reel seat
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 3-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.64ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.