CORMORAN RayCor-X Light Spin , 2 parts, Spinning Fishing Rod 1.95m / 1g – 6g
€ 42,80
Quick Overview
The X in the name of the RayCor stands for Extra-Fast : Ultra-fast in action for perfect bait control, for controlled, long casts and a quick, penetrating strike.
Features
Length: 1,95meters
Casting Weight: 1-6gram
Weight: 95gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 102centimeter
Description
The X in the name of the RayCor stands for Extra-Fast : Ultra-fast in action for perfect bait control, for controlled, long casts and a quick, penetrating strike. Equipped with the ergonomically perfectly shaped high-touch reel holder, which enables direct scanning of all vibrations going through the rod and securely fixes the reel.
If other anglers reach their limits with their rod, the RayCor-X goes one better.
The reserves in it provide security and more performance.
High-Modulus carbon fiber blank (HMC)
Ultra-fast rod action
High quality EVA handle
Sensi-Touch reel seat
SiC rings
Hook holder
Cloth sheath
Action: Extra-Fast Action / Sensi Tip
Throwing weight range: UL / L
Speed: 10/10
Throwing distance: 7/10
Resilience: 8/10
Throwing accuracy: 7/10
Sensitivity: 10/10
Rod balance: 10/10
Strength development: 8/10
Playing ability: 9/10
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.95m / 6.4ft |
| Length In Meter | 1.95 |
| Castingweight In G / Oz | 1-6g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 102cm / 3.35ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.