CORMORAN RayCor-X Spin, Spinning Fishing Rod 2.4m / 40g – 100g
67,09$
Quick Overview
State-of-the-art power spinning fishing rods with a quick tip action for long, targeted casts.
Features
Length: 2,4meters
Casting Weight: 40-100gram
Weight: 160gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 125centimeter
Description
State-of-the-art power spinning fishing rods with a quick tip action for long, targeted casts.
The X in the name of RayCor stands for Extra-Fast : Ultra-fast in action for perfect bait control, for controlled, long casts and a quick, penetrating strike. Equipped with the ergonomically perfectly shaped high-touch reel holder, which enables direct scanning of all vibrations going through the rod and securely fixes the reel.
If other anglers reach their limits with their rod, the RayCor-X goes one better.
The reserves in it provide security and more performance.
High-Modulus carbon fiber blank (HMC)
Ultra-fast rod action
High quality EVA handle
Sensi-Touch reel seat
SiC rings
Hook holder
Cloth sheath
Action: Extra-Fast Action
Throwing weight range: ML-H
Speed: 9/10
Throwing distance: 10/10
Resilience: 9/10
Throwing accuracy: 10/10
Sensitivity: 9/10
Rod balance: 9/10
Strength development: 10/10
Playing ability: 8/16
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 40-100g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 125cm / 4.1ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.