CORMORAN Seacor Bat Sea Trout, 2 parts, Sea Trout Fishing Rod 3.1m / 10g – 45g
50,72$
Quick Overview
The perfect rod for sea trout fishing.
Features
Length: 3.1meters
Casting Weight: 10-45gram
Weight: 235gram
Transport Length: 159centimeter
Parts: 2, rings: 7
Description
The perfect rod for sea trout fishing. Equipped with a semi-parabolic action, these rods load up easily to achieve great casting distances. In order to prevent the hook from being torn out, even when using a braided line, the rods are constructed in such a way that the tip cushions flights very well.
The power blank made of high-modulus carbon is designed for high loads and impresses with its slim diameter and irrepressible power – thanks to the high-modulus carbon fiber used, which is also responsible for the fast action of these rods. Equipped with SiC rings and robust screw reel seat.
Exclusive design
High-modulus carbon fiber blank (HMC)
Power blank construction
Reliable plug connection
Grip sympathetic EVA handle
Robust screw reel seat
SiC rings, perfect for braided lines Fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.1m / 10.17ft |
| Length In Meter | 3.1 |
| Castingweight In G / Oz | 10-45g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 159cm / 5.22ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.24 |







Reviews
There are no reviews yet.