CORMORAN Speciland Ultra Feeder, Feeder fishing rod 4.2m / 1g – 300g
109,11$
Quick Overview
The Speciland Ultra Feeder has a strong backbone and generates a high level of power when throwing and drilling.
Features
Length: 4.2meters
Casting Weight: 1-300gram
Weight: 430gram
Parts: 6, rings: 14
Transport Length: 151centimeter
Description
Ultra power feeder with up to 300g casting weight!
The perfect feeder rod for large currents such as the Rhine.
The Speciland Ultra Feeder has a strong backbone and generates a high level of power when throwing and drilling. The bite detection can be made variable thanks to the 3 carbon fiber feeder tips with 3oz, 4oz and 5oz.
SM20C carbon blank: Power blank construction
High-quality cork / EVA handle
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 1-300g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 151cm / 4.95ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.43 |







Reviews
There are no reviews yet.