CORMORAN BF Feeder, 5 parts, Feeder fishing rod , EVA handle 3.6m / 50g – 150g
55,13$
Quick Overview
With these rods, it is no problem even for inexperienced feeder anglers to bring food and hook baits to the desired fishing spot.
Features
Length: 3.60 m
Casting weight: 50-150 g
Transport length: 128 cm
Parts: 3 + 2, rings: 12
Weight: 260 grams
Description
With these rods, it is no problem even for inexperienced feeder anglers to bring food and hook baits to the desired fishing spot. The powerful IM6 carbon fiber blanks give the Bull Fighter Feeder rods a lot of power for wide, targeted casts.
Thanks to the interchangeable feeder tips, a variable bite detection is guaranteed, as the fish does not have to move any weight like in normal posse or basic fishing >
Equipped with screw-down reel seat, titanium oxide rings and a long split EVA grip, which guarantees optimum leverage for long, powerful throws.
The Bull Fighter Feeder comes with 2 fiber tips
IM6 Carbon Fiber Blanket
High Quality EVA Handle
Screw-Down Roll Holder
Titanium Oxide Rings
Cloth Case
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 50-150g / 1.76-5.29oz |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 128cm |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.26 |







Reviews
There are no reviews yet.