SHIMANO Aernos AX Feeder, 4 parts, Feeder Fishing Rod 3.66m / 0g – 90g
124,20$
Quick Overview
Special precision model with very accurate action for fishing near obstacles at a distance of up to 40 meters
Features
Length: 3.66meters
Casting Weight: 0-90gram
Weight: 215gram
Parts: 4, rings: 28
Transport Length: 126centimeter
Description
This rod from the revised Aernos Feeder series comes up with a strong and sensitive blank that responds well to the fight with the fish. The perfect choice for all-round feedering on all types of water.
Blank enormously improved: The XT60 blank has been reinforced with NANO material (blank 35% stronger than the previous model!)
Significantly lighter than the previous model
Lightweight full carbon + nanosheet carbon blanks with fast action
Modern design and great performance when casting and playing
Long cork/EVA handle for more control when casting
Strong SHIMANO Hardlite feeder guides with a large starter ring
SHIMANO custom reel seat
3 spring tips, with large rings on the long range models
Special precision model with very precise action for fishing near obstacles at a distance of up to 40 meters
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.66m / 12ft |
| Length In Meter | 3.66 |
| Castingweight In G / Oz | 0-90g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 28 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.