MITCHELL Suprema 3.0 Surf Master, 3 parts, Surcasting Fishing Rod 4.5m / 0g – 180g
141,84$
Quick Overview
The development of the Surf Master surf rod took 2 years. A carbon blank was used, which combines high flexibility but still enormous stability.
Features
Length: 4.5meters
Casting Weight: 0-180gram
Fast rod action
Parts: 3, rings: 8
Designed in Italy
Description
The development of the Surf Master surf rod took 2 years. A carbon blank was used, which combines high flexibility but still enormous stability. Thanks to the thin blank, the rod is very easy to cast and easy to fish. With Mitchell’s SensiTip technology, this rod has a very sensitive tip that can detect even the most careful bites. To top it off, the rod was equipped with Fuji rings.
Original Fuji KWAG rings and a MNAT tip ring
Non-slip grip for long casts
SensiTip technology for good bite detection
Developed in Italy
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.5m / 14.76ft |
| Length In Meter | 4.5 |
| Castingweight In G / Oz | 0-180g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 155cm / 5.09ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.5 |







Reviews
There are no reviews yet.