PENN Prevail II Surf, 100-250g, 3 parts, Surcasting Fishing Rod 4.2m
103,77$
Quick Overview
The PENN Prevail Surf rods are two modern surf rods that have been specially developed to offer a combination of strength and performance.
Features
Length: 4.2meters
Casting Weight: 100-250gram
Weight: 638gram
Parts: 3, rings: 6
Transport Length: 146centimeter
Description
The PENN Prevail Surf rods are two modern surf rods that have been specially developed to offer a combination of strength and performance. The original WINN grip ensures that you have full control of your rod, resulting in a more precise and further cast than ever before. The rods are equipped with stainless steel dura rings for the ultimate in durability as these rings are specially constructed with no internal ceramics. The soft tip ensures that you have perfect bite detection, while the strong blank ensures excellent throwing properties.
PENN Dura Rings
100% graphite blank for unbelievable stability
Ergonomic WINN grip
graphite -Roll holder.
Additional information
| Brand | PENN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 100-250g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 146cm / 4.79ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.64 |







Reviews
There are no reviews yet.