MITCHELL Suprema 3.0 SensoBeach, 3 parts, Surcasting Fishing Rod 4.2m / 30g – 110g
119,79$
Quick Overview
These surf fishing rods have been carefully developed by our international professional team and are the ideal tool for surf fishing competitions and calm conditions with little current.
Features
Length: 4.2meters
Casting Weight: 30-110gram
Weight: 440gram
Parts: 3, rings: 8
Salt water resistant components
Description
These surf fishing rods have been carefully developed by our international professional team and are the ideal tool for surf fishing competitions and calm conditions with little current. The ultra-light and slim blank has a fast parabolic action paired with a very sensitive tip. The solid carbon tip was made with Mitchell Sensitip Technology and enables the detection of even cautious bites. During the long test phase, even less experienced anglers were able to reach long distances with relatively little weight. The rod comes with 3 interchangeable tips, each with its own unique test curve.
Slim 3-part 30T carbon blank, extremely lightweight
High quality Seaguide anti-tangle rings
fast parabolic action for extreme Long casts with low weight
3 solid carbon tips with Sensitip Technology for sensitive bite indication and incredible strength
Saltwater resistant components
Designed in Italy
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 30-110g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 148cm / 4.86ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.44 |







Reviews
There are no reviews yet.