CORMORAN Ticora Black Ultra Fast Spin, spinning fishing rod 2.42m / 5g – 25g
65,71$
Quick Overview
Extremely fast, sensitive spinning rods with tip action for fishing with smaller rubber lures, wobblers or turn signals.
Features
Spinning fishing rod
Lenght: 2.42 meter
Casting weight: 5-25 gram
Transport lenght: 125 centimeter
Parts: 2, Guides: 9
Description
Extremely fast, sensitive spinning rods with tip action for fishing with smaller rubber lures, wobblers or turn signals. The powerful backbone offers high power reserves in every throwing and drills situation. In addition, the rod throws very far and accurately.
The Ticora Black offers the experienced predator angler everything he expects from a modern spinning rod. Thanks to the SRP roller holder, the length of the handle can be adjusted to suit your needs, your arm length or the conditions at the water.
The slender carbon fiber blanks are lightweight and well-balanced in the hand, and the power in these rods is remarkable.
SM24 carbon fiber blanket
high quality EVA handle
SRP reel seat, sliding
SiC rings
hook holder
cloth sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.42m / 7.99ft |
| Length In Meter | 2.42 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g / 0.18-0.88oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 125cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.