DAIWA Aqualite Tele Sensor Float, 10-35g, Tele-Float Fishing Rod 3.9m
78,93$
Quick Overview
The Aqualite series also includes three telescopic models in 3.90m, 4.50m and 5.10m.
Features
Length: 3.9meters
Casting Weight: 10-35gram
Weight: 230gram
Parts: 4, rings: 8
Transport Length: 116centimeter
Description
The Aqualite series also includes three telescopic models in 3.90m, 4.50m and 5.10m. The semi-parabolic rods are ideal for light float fishing for tench,
bream and various other whitefish species and can also be stowed and transported to save space. The soft tip of these rods cushions escapes very well and
is matched to the action of the backbone – this leads to a very homogeneous bending curve and a great casting performance.
HMC + ® carbon fiber blank
high quality cork handle
Titanium Oxide Rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.9m / 12.79ft |
| Length In Meter | 3.9 |
| Castingweight In G / Oz | 10-35g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 116cm / 3.81ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.